Mobil v sedmi pádech...
Jak používají mobil úspěšní? Úplně jinak než neúspěšní
Také vlastníš tu revoluční krabičku, díky které již nikdy nebudeš sám a budeš vždy v obraze? Aby také ne. Jistě teď leží vedle tebe, možná ji máš v kapse nebo v kabelce. Prohlédni si ji pořádně – vypadá nevinně, viď? Možná však při sobě nosíš, hýčkáš a šlechtíš největší problém tvého života, který tě drží zkrátka, zabíjí tvůj čas a nedovolí ti uspět.
Umíš používat mobil?
Nebavíme se ale o ovládání mobilu. Největším problémem je, že pro drtivou většinu lidí je mobilní telefon na samotné špici žebříčku priorit - když zvoní při důležité práci, tak ho jednoduše vezmu, protože zvoní, vibruje a ruší mne. Mám rande či večeři, ale přesto musím hovor přijmout. Jsem divadle, ale i tak si musím tu zprávu ihned přečíst. Mobil je pro ně důležitější než všechno ostatní, okolo jejich mobilu se točí svět. Jsou to mobilní otroci.
Vždyť ale musí přece okamžitě reagovat, protože je nutné koupit jedinou správnou příchuť kočičích polštářků, též musím okamžitě vědět o novém úlovku kámoše, případně si přečíst, že si prostě musím koupit žehličku na vlasy za 999 Kč. Pasivním používáním telefonu se něco přínosného dozvíme spíš sporadicky – a za to ten zbytečně promarněný čas skutečně nestojí, co říkáš?
“Mnoho telefonních hovorů každý den dává našemu egu pocit vlastní důležitosti. Zároveň však zapříčiňuje trhliny v našich to-do listech a šlechtí vzorové marnění času.”
Sami si na vlastní kůži spočítejte, kolikrát týdně stisknete to zelené tlačítko a kolem čeho se tyto telefonáty točí. Je alarmující, že průměrně až 90 % telefonátů se nese v duchu: “Něco od tebe potřebuji.” Potřebuji od tebe informace, peníze, svolení, tvůj čas. Kolik hovorů je to u tebe? Poděl se s námi v diskusi.
5 tipů k efektivnímu použití mobilního telefonu- Nastav si filtr hovorů. - Nemáš-li filtr hovorů, měj při důležité práci telefon co nejdál od sebe, jinak tě každý jeho projev podvědomě vyhodí z kolejnic koncentrace. - Vtiskni hluboko do paměti a aktivně používej větu: “Ahoj, moc se ti omlouvám, ale právě jsem uprostřed opravdu důležité práce, mohu ti zavolat v 15:00?”. - Namísto: “Jak se máš?” jdi přímo k věci: “O co jde? Jak ti mohu pomoci?”. - Nezastavitelným prodejcům, kteří si dnes často odpovídají i sami, skoč ihned do řeči a zeptej se: “Vy mi chcete něco prodat?” Zvaž jejich reakci. Doporučujeme co nejdřív slušně poděkovat a zavěsit – jistě sám moc dobře víš, co v současné době potřebuješ, a co ne. |
Mobil neustále na očích? Neexistuje!
Opravdu ti mobilní telefon tolik přináší a obohacuje tvůj život, anebo tě o něj spíš okrádá? Jistě i ty znáš následující scénář: “Ahoj, mám tu od tebe zmeškaný hovor, promiň, měl jsem důležitou schůzku, děje se něco?” Záhy zní z druhého konce aparátu v naprosté většině případů buď: “To nevadí, pouze jsem se chtěl zeptat na…”, anebo – a to je ještě častější: “Už nic, už jsem si to zjistil sám.” Ačkoli jsme telefon nezvedli, nic se nestalo! Život šel dál.
Lidé si dnes volají i kvůli naprostým hloupostem, prostě si chtějí jen tak potlachat, zabít trochu času. Marnění vlastního času je jejich denní náplní, nedovol jim, aby marnili i tvůj drahocenný čas! Nechť se navzájem ukájejí svým neomezeným tarifem s někým jiným. Nedávej lidem do rukou sekeru, jíž setnout veškerý tvůj čas a naděje na úspěch.
A není to nezodpovědné? Ne!
Máš pocit, že ti něco uteče, když nebudeš mít mobil neustále v kapse nebo na očích? Ale co když ti bude volat třeba někdo z rodiny, že potřebuje okamžitě pomoci? “A to mám riskovat, že se někomu něco stane, bude potřebovat mou pomoc, a já mu nepomohu?” Proběhlo ti to hlavou?
Nic takového! Stačí být jen trošku kreativní a elegantní řešení je na světě – zlatou funkcí mobilu je kupříkladu pokročilé filtrování hovorů, díky němuž se ti v danou chvíli dovolají pouze lidé, kterým ty sám dáš zelenou. Například rodina a blízcí přátelé – nikdo jiný. Pro kohokoli jiného jsi nedostupný. Jistě jsou výjimky, avšak dnes tuto funkci podporuje prakticky každý mobil, případně je připravena šikovná aplikace.
“Jasně, voláš na správné číslo, voláš však v nevhodnou dobu – zavolej mi 1. 1. 2014. Teď mířím za úspěchem, což mi zabírá všechen čas!”
I mobilní telefon je dobrý sluha, ale zlý pán – nedovol, aby byl i tvým pánem a omezoval tě. Ty buď jeho vědomým pánem – získáš díky tomu denně desítky minut soustředěné práce, což tě v horizontu týdnů, měsíců a let posune o znatelný kus dál. A teď vstříc úspěchu!